Araç Reklam Giydirme Çeşitleri

Araç reklam  giydirme‘de dört farklı yöntem çift katlı tam kaplama, tam kaplama, şerit reklam ya da “Superback” reklam tarzında takip edilmektedir. Tam kaplama, araçların camları hariç diğer alanlarının kaplanmasıdır. Folyo ayrıca laminasyon kaplamayı da içerdiğinden reklamın parlaklığını, aşınma sürecini daha uzun sürelere aktarmaktadır. Gövde kısmında “3M” folyolar kullanılmaktadır. Eğer cam alanlarda kaplanacaksa, cam grafiği folyosu “OWV” (one way vision) kullanılarak içeriden dışarının rahatlıkla görülmesi sağlanmaktadır. Şerit reklamlar, aracın pencere alanı ile tekerlekleri arası, sağ ve sol yüzeylerde kalan bölümlere uygulanan giydirme yöntemidir. “Superback” ise, otobüslerin arka yüzeylerinin tam olarak reklam uygulamasıyla kaplanmasıdır.

Reklam planlamacıları, çeşitli yaş grubunda olan tüketicilerin görebileceği ve reklamın etkin olabileceği alanlara göre kaplama modellerini belirlemektedirler. Ticari taksilerin reklam aracı haline dönüşümünde izlenen pek çok model bulunmaktadır. Dış yüzeyde, taksi üzeri tam ya da parçalı folyo kaplama, taksi üzeri “Roof Top” ve Taksi “Kanopi” tarzında tanıtım modelleri bulunur.

Taksi üzeri gündüz ışıksız, gece ışıklı olarak kullanılan reklam panoları, “Roof Top” ya da “Kanopi” olarak tanımlanmıştır. Bu modellere ek olarak yine ışıklı ya da ışıksız kullanımda, taksi üst alana üç boyutlu ürün “Dummy” (maskot)’lar kullanılmaktadır. Bazen dış yüzeyde yapılan tanıtımın ardından, taksiye alınan müşterilere içeride de marka mesajlarının verilişi devam edebilmektedir.

Reklam gösterim ekranları, koltuk kılıfları, taksi reklam panoları, koltuk ceplik uygulamaları ve örnek ürün dağıtımları taksiyi tam donanımlı bir reklam alanı haline getirmektedir. Taksi reklam yönetmeliği gereği, araçların cam alanlarının herhangi bir madde ile kaplanması yasaktır.

Dorse reklam giydirme ise lojistik araçlarında sıkça görülmekte tır reklam kaplama ile yolculuk yapılırken reklam yapılabilmektedir.

Dış mekân tanıtımlarda araç giydirmeye son yıllarda eklenen bir başka modelde, “Segway/Ginger”lar dır. Çift tekerlekli, elektrikle çalışan bu tek kişilik araçların ön yüzlerine takılan panolarda reklamlar yer almaktadır. Açık hava reklamcılığı her geçen gün artan billboard’lar, panolar vb. alan dağılımına yeni alternatif sunum yöntemi olarak Segway’leri eklemiştir. Segway’ler, araçların giremediği yayalara açık alanlarda gezerek tanıtım yapabilmektedirler. Trafiğe açık bölgelerde tanıtım elemanlarının kullanabileceği egway’ler, hem dikkat çekmekte hem de her şekilde broşür ya da ürün örneğinin dağıtımına olanak sağlamaktadır. Ayrıca segway’ler, büyük şehirlerin en kalabalık alanlarında çeşitli gösteriler yapmak suretiyle de ilginç tanıtım methodlarını sergilemektedirler. Bu şekilde marka tanıtımı eğlenceli bir ortamda gerçekleştirilmektedir.Son yıllarda otobüs reklam giydirme , taksi reklam giydirme ve minibüs reklam giydirme sıkca talep edilmektedir.

Dijital baskı tasarımları
Reklam Nedir ?