Poster baskı

Firmalar, poster baskı için çok yüksek miktarlarda harcama yaptıklarından sonuçlarını da iyi değerlendirmeliler. Poster reklamların hem tüketici üzerindeki etkisi hem de satışlara etkisi değerlendirilmelidir.
Tüketici üzerindeki etkisi değerlendirilirken iki yol vardır. Birincisi, posteri gören ya da izleyen kişiye doğrudan reklam hakkındaki düşünceleri sorularak yapılan değerlendirmedir. Diğer yol ise laboratuvar testleridir. Bu testlerde kişilere laboratuvar ortamında poster reklam izletilerek, reklama fiziksel olarak verdikleri tepkiler yani tansiyon, kalp atışları, terlerme gibi tepkiler ölçülerek değerlendirme yapılır.
Reklamın satışa etkisini net olarak ölçmek zordur. Çünkü reklam döneminde olan satışın ne kadarının reklam etkisiyle olduğu tam olarak kestirilemeyebilir. En basit yolu poster reklam öncesi satışlarla reklam sonrası satışları karşılaştırarak değerlendirmektir. Ya da ikinci bir seçenek olarak reklam yoğunluğu değiştirilerek test edilebilir, yani reklamın daha seyrek yayınlandığı dönem ile sık yayınlandığı dönem arasında satışlardaki değişiklikler karşılaştırılabilir.

Pazarlama başarısını önemli derecede etkileyen faktörlerden biri de reklamdır .Reklamın başarılı olması için ise doğru mesajın; doğru zamanda, doğru yerde, doğru hedef kitleyle buluşturulması gerekir. Ancak, teknolojinin gelişmesiyle birlikte, tüketiciye ulaşılabilecek iletişim kanalları daha da artmıştır. Reklam mecralarının planlanması son yıllarda mecra sayısının artışı, mecra maliyetlerinin artışı ve mecra eçimindeki bilimsel kararlara olan ihtiyaçla birlikte daha da önem 12 kazanmıştır . Televizyon, radyo, dergi ve gazete gibi geleneksel yayınların yanında, çevirim içi ve mobil kanallar da tüketiciye ulaşmak için kullanılabilir hale gelmiştir. Tüm bu sebeplerden dolayı firmaların, pazarlama iletişimlerinde ne kadar ve nereye kaynak ayırmaları gerektiği kararları daha da karmaşıklaşmıştır.

Ucuz poster baskı işleri için lütfen istanbul dijital baskı merkezi ile görüşünüz. Poster reklam ve poster tasarım için arayınız.

Duvar giydirme
logo tasarım ücretsiz