Açık Hava Reklam Mecrası

Mecralar arttı. Yaratıcı düşünceyle hemen her şey reklam mecrasına dönüştürüldü. Sektör büyüdü, gelişti. Ve işte nihayet bugünkü noktaya gelindi. Bütün dünyada yaygınlaşan globalleşme akımı ile artık reklamlar da küresel ölçütlere sokulmaya başlandı. Küreselleşme süreci ile birlikte, kitle iletişim araçları zamanı ve mekanı minimuma indirerek her türlü mesajı her uzaklığa anında taşıyabilirken, bu bilgi bombardımanında her reklamın diğerinden farklı olması, dikkat çekerek sesini duyurması gerekiyor. Doğru mecralarla doğru tüketiciye ulaşmanın, onu bilgilendirmenin ve satın almaya ikna etmenin yolunu bulmak da reklamcılara düşüyor.

Bina reklam giydirme , dış cephe reklam kaplama , taxi reklam kaplama gibi son yılların gözde açık hava reklam mecraları gittikçe yaygınlaşmaktadır.

Reklam verenin amaçları ve hedef kitlenin beklentilerinin doğru çözümlenmiş olması başarılı bir reklamın kilit noktalarıdır. Bunun yanında çarpıcılık, ilginçlik, doğruluk ve mesleki uygulamalar adına özgün ve yenilikçilikte başarılı bir reklamın köşe taşlarıdır. Mesajını en kısa yoldan, en dikkat çekici şekilde hedef kitlesine iletebilen reklam başarılıdır. Başarılı bir reklam “dikkat çekici” olmalıdır. Görsellik ağır bassın ya da metin, ya da tek bir harften oluşsun. Tüm reklam kalabalığından ayrılmak önemlidir. Bunun için de reklamın altında “farklı” bir fikir olması gerekmektedir. Müşteriye sunulan vaat bir “değer” ifade etmeli ve “dikkat çekici” bir yaratımla sunulmalı. Doğru/farklı medya seçimi de göz ardı edilmemesi gereken bir nokta. Doğru olmayan mecrada çok yaratıcı bir reklam ilgi çekici olmaktan uzakta kalabilir.

İnsanlar, hayatlarını daha mutlu, kendilerini daha seçkin ve çekici hale getirmenin satın aldığı ürünlerle paralel olduğuna inanıyor. Bazen bu mesaj bombardımanından sıkılsalar da reklamların renkli dünyasına meraklı bakışlar atmaktan ve tüketim toplumunun ucundan bucağından bir parçası olmaktan kendilerini alamıyorlar.

Billboard reklamları , çatı tabela , bina reklamları gibi reklamları son zamanlarda çok daha fazla görmekteyiz.

metrobüs billboard reklamları
istanbul metro reklam

Benzer Konular

Bir Cevap Yazın