Araç Reklam Kaplama

Açık hava ortamları bilinçli bir şekilde doğru hedef kitlesinin olduğu bölgeler de kullanıldığında insanlarla etkin bir marka iletişimini sağlayabilmektedir. Kentin her bir yanında dolaşan mobil üniteler doğru kitleye ulaşımda hem hızlı hem de etkilidirler. Araç giydirme, günümüzde pek çok aracın üzerinde gördüğümüz reklam uygulamalarına verilen addır.

Bunlar kara, hava ve deniz yoluyla bizlere mesajları iletmektedirler. En çok toplu taşıma araçları, özel binek araçları ve seyahat araçları üzerinde uygulanmaktadırlar. Toplu taşıma araçlarından otobüslerin, minibüslerin, trenlerin, taksilerin ve dolmuşların üzerlerine folyo baskıların monte edilmesi yöntemi ile tanıtım mesajları tüketiciyle günün her saati buluşturmaktadır.

Bu tip reklamın ilk uygulaması, Amerika’da şehir içi otobüslerde denenmiş ve oradan diğer ülkelere de yayılmıştır. Otobüs reklamları genellikle belediye otobüsleri ve özel işletmelerin tek ya da çift katlı otobüslerine uygulanmaktadır. Ülkemizde bu tip uygulama 1994 yılında İstanbul’da başlatılmış ve daha sonra Ankara, İzmir de kullanılarak yaygınlaşmaya başlamıştır. Otobüslerde ilk kullanılan reklamlar ası şeklinde olmuştur. Özel çerçeveli küçük panolara yerleştirilmiş afişler, ilk otobüs reklamlarını oluşturmaktaydı. Geçen süre içinde otobüslerin dış yüzeylerine yayılan
tanıtım anlayışı, tüketici algısını her biçimde yakalamayı hedeflemiştir.

Folyoların hazırlanışının diğer dış mekân tanıtım ürünlerine göre daha düşük maliyetli olması, iklim koşullarına uygunluğu, aşınmalara karşı direnci ve kolay uygulanabilirliği araç giydirme yöntemini etkili bir mecra yapmıştır. Reklam ajanslarının medya planlama birimlerinin hesaplamalarına bağlı kalınarak, araçlar sadece yanlarından ya da tümden kaplanmaktadırlar. Gerilla tanıtım uygulamalarında bazen araçların cam alanları dışı yapıştırılan folyolar üzeri bazı tasarımlar, pencere kısmında yer alan gerçek aktör yolcuyu da reklamın bir parçası haline getirebilecek kadar güçlü ve çarpıcı olabilmektedirler.

 

Reklam Nedir ?
Dijital Baskı