Ofset Baskı

Ofset baskı günümüzde ticari olarak en yaygın kullanılan baskı sistemidir. Baskıda, basan yerler ile basmayan yerler arasındaki fark
yükseklik değil, yüzey özellikleri farklılığıdır.Ofset baskı sisteminde basılması istenen görüntü direk kalıptan baskı
altı malzemesine değil, önce blanket silindirine daha sonra baskı altı malzemesine aktarılır. Baskıda basan yerler ile basmayan yerler arasındaki yüzey özellikleri farklılığını sağlamanın en temel yolu iş olan yerlere mürekkep, iş olmayan yerlere su, nem transferi gerçekleştirmektir. Bu sayede aynı yüzeyde iş olan ve olmayan yerler ayrılmaktadır.
Artan çevresel etkiler, maliyet ve kalite beklentileri ile önceleri sadece petrol esaslı yağların kullanıldığı ofset baskı mürekkeplerinde şimdilerde pek çok farklı türde bitkilerden elde edilen yağlar da kullanılmaktadır.Ayrıca ultraviyole özellikli mürekkeplerin kullanımı da yaygınlaşmıştır.Ofset baskının temeli taş baskı (litografi) tekniğine dayanır. Ofset baskı litografi baskının geliştirilmiş halidir. Ofset baskıda kalıp olarak litografide kullanılan taş yerine, baskı silindirini çevreleyecek şekilde üretilen ince, esnek özellikteki metal levha kullanılmıştır ve görüntü kauçuğa ters olarak geçer. Çoğunlukla afiş, dergi, broşür, kitap, katalog gibi görsel ürünler ofset baskı tekniği ile basılır. Yüksek baskı hızı ve kalite ofset baskı tekniğinin yaygın olmasının en önemli sebeplerinin başında gelir.

Ofset Baskı
Broşür nedir ?

Benzer Konular

Bir Cevap Yazın